[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 1، شماره 2 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 49-59 برگشت به فهرست نسخه ها
نحوه خدمات‌رسانی به جانبازان بر حسب نوع مجروحیت و ارایه راهکارهای بهبود کیفیت زندگی آنان؛ مطالعه موردی استان کرمانشاه
سیاوش قلی‌پور*
گروه جامعه شناسی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
چکیده:   (1030 مشاهده)
اهداف: جانبازان مانند افراد عادی توان صددرصدی برای حل مشکلات روزمره ندارند. بنابراین نیازمند خدمات‌رسانی و توجه ویژه هستند تا بتوانند از کیفیت زندگی مناسبی برخوردار شوند. هدف پژوهش حاضر، بررسی نحوه خدمات‌رسانی به جانبازان بر حسب نوع مجروحیت و ارایه راهکارهایی برای بهبود کیفیت زندگی آنان بود.
ابزار و روش‌ها: این پژوهش به‌روش ترکیبی (کمی و کیفی) در سال 1393 در بین 368 جانباز بالای 25% استان کرمانشاه انجام شد. نمونه‌گیری در بخش کمی، ترکیبی از طبقه‌بندی و سیستماتیک و در بخش کیفی، تعمدی بود. ابزار گردآوری اطلاعات در روش کمی پرسش‌نامه و در روش کیفی مصاحبه، مشاهده، تجربه زیسته و بررسی اسناد بود. تحلیل داده‌ها در روش کمی براساس نرم‌افزار SPSS 20 و توسط آزمون‌های مجذور کای، V کرامر، تحلیل واریانس تک‌متغیره و آزمون شفه و در روش کیفی از طریق کدگذاری باز و بسته و سازمان‌دهی داده‌ها صورت گرفت.
یافته‌ها: رضایت از نحوه خدمات‌رسانی آموزشی، رفاهی، ورزشی، فرهنگی و بخش تعاون با نوع مجروحیت رابطه‌ای نداشت (0.05p>). نحوه خدمات‌رسانی درمانی در مولفه‌های بیمه‌های درمانی تکمیلی و خدمات دندان‌پزشکی و در حیطه فضای شهری در مولفه‌های طراحی پیاده‌رو، خیابان، اتوبوس و ناوگان شهری، پارک‌ها و مراکز خرید و پاساژها با نوع مجروحیت رابطه داشتند. نوع مجروحیت بر نحوه گذران اوقات فراغت و کیفیت زندگی نیز موثر بود (0.05p<).
نتیجه‌گیری: نوع مجروحیت بر رضایت از نحوه خدمات‌رسانی آموزشی، رفاهی، ورزشی، فرهنگی و بخش تعاون تاثیر ندارد، اما بر رضایت از نحوه خدمات‌رسانی بهداشتی و درمانی، فضای شهری، نحوه گذران اوقات فراغت و کیفیت زندگی تاثیر دارد.

 
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، خدمات‌رسانی، نوع مجروحیت، جانباز
متن کامل [PDF 513 kb]   (245 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱
چکیده گسترده انگلیسی [HTML 16 KB]  (13 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gholipour S. How to Service Veterans According to the Type of Injury and to Provide Solutions for Improving Their Quality of Life; A Case Study of Kermanshah Province . 3. 2017; 1 (2) :49-59
URL: http://ijis.ir/article-1-42-fa.html

قلی‌پور سیاوش. نحوه خدمات‌رسانی به جانبازان بر حسب نوع مجروحیت و ارایه راهکارهای بهبود کیفیت زندگی آنان؛ مطالعه موردی استان کرمانشاه . 1. 1396; 1 (2) :49-59

URL: http://ijis.ir/article-1-42-fa.htmlدوره 1، شماره 2 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصل نامه مطالعات فرهنگ ایثار Iranian Journal of Isaar Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3876