[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 1، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 115-126 برگشت به فهرست نسخه ها
فراتحلیل پژوهش‌های سرمایه اجتماعی در بنیاد شهید و امور ایثارگران
بهمن سبحانی*1، سید مستجاد حسینی مطلق1
1- گروه رفاه اجتماعی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران
چکیده:   (2428 مشاهده)
اهداف:  یکی از موضوعات پژوهشی که در بنیاد شهید و امور ایثارگران مورد توجه قرار گرفته است سرمایه اجتماعی است. هدف از این مطالعه، بررسی فراتحلیلی پژوهش‌های سرمایه اجتماعی در بنیاد شهید و امور ایثارگران ایران بود.
اطلاعات و روش‌ها: در این پژوهش مروری، هفت مورد پژوهش‌ که با موضوع سرمایه اجتماعی کارمندان و افراد تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شده بود، به‌روش فراتحلیل کیفی مورد بررسی قرار گرفت.  
یافته‌ها: در خصوص آگاهی و اعتماد اجتماعی و هنجارها، نتایج پژوهش‌های بنیاد با پژوهش‌های عمومی همسو بود. سطح اندک اعتماد به جامعه، کاهش سطح روابط اجتماعی با نظام همسایگی و نظام خویشاوندی، سطح نازل اعتماد نهادی به‌خصوص اعتماد به کنشگران سیاسی و دولتی، و پایین‌بودن سطح مشارکت اجتماعی جوانان تفاوت معنی‌داری با جامعه عادی نداشت. در مورد مشارکت رسمی و اعتماد نهادی، میانگین نمرات جامعه هدف بنیاد بالاتر از سطح عمومی، و در مورد شبکه‌های ارتباطات و حمایت غیررسمی میانگین نمرات جامعه هدف بنیاد پایین‌تر از سطح عمومی بود.
نتیجه‌گیری: سرمایه اجتماعی افراد تحت پوشش بنیاد در مولفه‌های آگاهی و اعتماد اجتماعی و هنجارها با پژوهش‌های عمومی همسو است. همچنین سطح اندک اعتماد به جامعه، کاهش سطح روابط اجتماعی با نظام همسایگی و نظام خویشاوندی، سطح نازل اعتماد نهادی به‌خصوص اعتماد به کنشگران سیاسی و دولتی، و پایین‌بودن سطح مشارکت اجتماعی جوانان تفاوتی با جامعه عادی ندارد. مشارکت رسمی و اعتماد نهادی جامعه هدف بنیاد بالاتر از سطح عمومی و شبکه‌های ارتباطات و حمایت غیررسمی جامعه هدف بنیاد پایین‌تر از سطح عمومی است.
واژه‌های کلیدی: سرمایه اجتماعی، اعتماد اجتماعی، فراتحلیل
متن کامل [PDF 794 kb]   (491 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/6/12 | پذیرش: 1396/11/29 | انتشار: 1396/11/29
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sobhani B, Hosseini Motlaqh S. Meta-analysis of Social Capital Studies in Martyr Foundation and Veterans’ Affairs. 3. 2017; 1 (3) :115-126
URL: http://ijis.ir/article-1-40-fa.html

سبحانی بهمن، حسینی مطلق سید مستجاد. فراتحلیل پژوهش‌های سرمایه اجتماعی در بنیاد شهید و امور ایثارگران. 1. 1396; 1 (3) :115-126

URL: http://ijis.ir/article-1-40-fa.htmlدوره 1، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصل‌نامه مطالعات فرهنگ ایثار Iranian Journal of Isaar Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4140