[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 1، شماره 4 - ( پاییز 1396 ) ::
جلد 1 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر اقدامات مدیریت منابع انسانی بر بهبود عملکرد سازمانی با نقش میانجی توسعه سرمایه فکری (مطالعه موردی: بنیاد شهید و امور ایثارگران استان‌های سمنان و خراسان رضوی)
علیرضا مقدم1، سیدرضی نبوی‌چاشمی*2
1- گروه ...، دانشکده اقتصاد و مدیریت، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران
2- گروه ...، دانشکده ...، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران
چکیده:   (3273 مشاهده)
اهداف: هدف این مطالعه تبیین اثر اقدامات مدیریت منابع انسانی بر بهبود عملکرد سازمانی از طریق نقش میانجی توسعه سرمایه فکری با استفاده از مدل یانگ و لین (2009) است.
مواد و روش‌ها: برای این منظور دیدگاه کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان‌های سمنان و خراسان رضوی به روش پیمایشی و از طریق توزیع پرسشنامه گردآوری شد. تعداد 384 نفر از کارکنان این سازمان بر اساس روش نمونه‌گیری طبقه‌ای در تحقیق مشارکت داده شدند. تحقیق حاضر به لحاظ هدف کاربردی و از نوع مطالعات توصیفی- همبستگی است. جهت تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از روش معادلات ساختاری استفاده‌شده است که شامل مدل‌های تائید عاملی، تحلیل مسیر و رگرسیون چندگانه است.
یافته‌ها: یافته‌های تحقیق اثر غیرمستقیم اقدامات مدیریت منابع انسانی بر بهبود عملکرد سازمانی از طریق متغیر میانجی سرمایه فکری را تائید کرد. علاوه بر این تلاش شد تا تفاوت دیدگاه کارکنان و مدیران در خصوص انواع اقدامات مدیریت منابع انسانی مؤثر بر بهبود عملکرد با استفاده از تطبیق یافته‌های تحقیق با نتایج مطالعات پیشین تبیین شود. برای این منظور مطالعه درویشی و همکارانش به‌ عنوان مبنای تطبیق در نظر گرفته شد. این نتایج همسو با یافته‌های پژوهش‌های پیشین بود.
نتیجه‌گیری: نتایج به‌دست‌آمده نشان از تفاوت دیدگاه مدیران با کارکنان در اولویت‌بندی و اهمیت اقدامات متفاوت منابع انسانی و همچنین توجه به جنبه‌های مختلفی از سرمایه انسانی بود. پیشنهاد‌ها کاربردی تحقیق می‌تواند در افزایش اثربخشی تصمیمات مدیران ارشد از طریق هم سویی با انتظارات کارکنان مؤثر باشد.
واژه‌های کلیدی: مدیریت منابع انسانی، عملکرد سازمانی، سرمایه فکری، تفاوت دیدگاه، بنیاد شهید و امور ایثارگران.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moghddam A, Nabavichashmi S. The effect of human resource management practices on organizational performance improvement with the mediating role of intellectual capital (Case Study: Khorasan Razavi and Semnan Bonyad Shahid) . 3. 2017; 1 (4)
URL: http://ijis.ir/article-1-53-fa.html

مقدم علیرضا، نبوی‌چاشمی سیدرضی. اثر اقدامات مدیریت منابع انسانی بر بهبود عملکرد سازمانی با نقش میانجی توسعه سرمایه فکری (مطالعه موردی: بنیاد شهید و امور ایثارگران استان‌های سمنان و خراسان رضوی). 1. 1396; 1 (4)

URL: http://ijis.ir/article-1-53-fa.htmlدوره 1، شماره 4 - ( پاییز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصل‌نامه مطالعات فرهنگ ایثار Iranian Journal of Isaar Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4072