[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 1، شماره 4 - ( پاییز 1396 ) ::
جلد 1 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
سنجش اعتماد سازمانی درجامعه ایثارگران نسبت به سازمان‌های عمومی
عادله فرج پور1، سجاد قاسمی*1، علی آزادیان1، محمدرضا سروش1
1- مرکز تحقیقات مهندسی وعلوم پزشکی جانبازان
چکیده:   (3466 مشاهده)
هدف: اعتماد یکی از جنبه های مهم روابط انسانی است و زمینه سـاز مـشارکت و همکاری میان اعضای جامعه میباشد. اعتماد مشارکت را در زمینه های مختلـف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی سرعت بخشیده و تمایـل افـراد را بـرای همکاری با گروههای مختلف جامعه افزایش میدهد. اعتماد اجتماعی به عنوان یکی از عناصر اصلی سرمایه اجتماعی نقش موثری در بروز رفتارهای مشارکتی و کاهش تعارضات و هزینه انجام کارها دارد و اثر بخشی عملکرد سازمان­ها را افزایش می­دهد. تحقیق حاضر با هدف بررسی اعتماد جامعه ایثارگری کشور به نهادها وسازمان های عمومی با الگو قراردادن پیمایش ارزش­ها و نگرش­های ایرانیان در سال 1395 به انجام رسیده است .
مواد و روش‌ها: تحقیق به روش کمی ( پیمایشی) با استفاده از پرسشنامه در بین پنج گروه  همسران شهدا، فرزندان شهدا، جانبازان، همسران جانباز، فرندان جانبازان در مورد 13 سازمان وموسسه صورت گرفته  است، که مشتمل بر 11960 نفر از جامعه آماری سراسر کشور می باشد. اعتبار پرسشنامه با آلفای کرونباخ مورد تایید قرار گرفته است. برای بررسی نتایج، از آزمون ANOVA معادل ناپارامتری (من ویتنی و کروسکال والیس) و برای بررسی ارتباط میان متغیرهای کمی و نمرات حاصل از پرسشنامه اعتماد سازمانی از آزمون همبستگی پیرسون استفاده شده است.
یافته‌ها: در میان گروه های جامعه ایثارگران فرزندان جانبازان بیشترین اعتماد سازمانی و جانبازان کمترین اعتماد را به سازمان های مختلف نشان داده اند. بیشترین اعتماد جامعه ایثارگری به پایگاه­های بسیج (60.0 %) و بنیاد شهید و امور ایثارگران (56.9 %) و کمترین سطح اعتماد به شهرداری­ها (21.1 %) بدست آمده است. آزمون همبستگی پیرسون ارتباط کاملاً معناداری میان سن و اعتماد سازمانی را نشان می دهد. با استفاده از آزمون همبستگی پیرسون ارتباط کاملاً معناداری میان سن و اعتماد سازمانی مشاهده می شود، بطوریکه گروه سنی 18 تا 29 سال بیشترین سطح اعتماد سازمانی را نشان می دهد. همچنین فرزندان جانبازان بیشترین و جانبازان کمترین اعتماد را به گروه­های مختلف سازمانی داشته اند. جامعه ایثارگری در استان آذربایجان غربی و هرمزگان بیشترین اعتماد سازمانی و دراستان های تهران بزرگ و اصفهان کمترین اعتماد سازمانی را نسبت به سازمان ها نشان داده است.
نتیجه‌گیری: نتیجه تحقیق نشان داده است زنان بیش از مردان، مجردها نسبت به متأهلین و کسانی که سابقه ازدواج دارند، جوان­ترین گروه سنی ، افراد با تحصیلات زیر دیپلم ، و در نهایت، دانشجویان و افراد بیکار اعتماد سازمانی بیشتری دارند،که حاکی از تاثیر پذیری باورها ونگرش های جامعه ایثارگری از بافت کلی جامعه نیمه سنتی است. به عبارت دیگر رابطه معکوسی بین سطح تحصیلات ومیزان اعتماد سازمانی مشاهده شده است که احتمالا با بالا رفتن سطح تحصیلات نگرش ها وسبک زندگی تغییر خواهد کرد وتوقعات از جامعه نیز بیشتر خواهد شد به طور کلی اعتماد سازمانی در تمام کشور بین 2.5 تا 3.9 ارزیابی شده است که تقریبا اعتماد متوسط و نه خیلی بالا را نشان می دهد که حول عدد میانگین 3  قرار دارد.
واژه‌های کلیدی: اعتماد سازمانی، جامعه ایثارگری، ارزش ها، بنیاد شهید
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

FarajPour A, Ghasemi S, Azadian A, Soroush M. Assessment of organizational trust in the society of the veterans towards the public organizations. 3. 2017; 1 (4)
URL: http://ijis.ir/article-1-57-fa.html

فرج پور عادله، قاسمی سجاد، آزادیان علی، سروش محمدرضا. سنجش اعتماد سازمانی درجامعه ایثارگران نسبت به سازمان‌های عمومی. 1. 1396; 1 (4)

URL: http://ijis.ir/article-1-57-fa.htmlدوره 1، شماره 4 - ( پاییز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصل‌نامه مطالعات فرهنگ ایثار Iranian Journal of Isaar Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4072